گل ژیپسوفیلا که دختری با بو کردن آن حس بویایی خود را از دست داد

Gypsophila که گل گچ نیز نامیده می شود، گیاهی است چند ساله بومی آسیا و متعلق به خانواده Caryophyllaceae، که به صورت یک ساله کشت می شود و مشخصه آن ساقه های بلند، نازک و متراکم است که ارتفاع آن از 60 تا 90 سانتی متر می رسد.

از گل ژیپسوفیلا برای ایجاد ترکیبات گلی زیبا و اثیری که به مهمانی های عروسی اختصاص دارد استفاده می شود. گلها در واقع بدنهای کروی و ظریفی هستند که در کنار هم ابری سبک مانند حجاب عروس را تشکیل می دهند.

مخصوصاً از این گلهای زیبای سفید یا صورتی کمرنگ برای دسته گل عروس، روی میزهای مجالس عروسی و زینت بخشیدن به محراب کلیساها استفاده می شود.

برگها، مانند ژیپسوفیلا رپنس، نیزه ای شکل و نازک، به رنگ سبز نقره ای، نسبت به ساقه ها متقارن هستند و به تدریج از قاعده به سمت بالا کوچکتر و کوچکتر می شوند.

گل

گل‌های ساده یا دوتایی بدنه‌های کروی شکل سفید ریز هستند که با هم ایجاد می‌شوند و ابری سبک و سفید به نام حجاب عروس را تشکیل می‌دهند.

گلدهی: از اواخر بهار تا پایان تابستان گل می دهد.

قرار گرفتن در معرض: گیپسوفیلا عاشق مکان های آفتابی و سرپوشیده است.

خاک: خاک های آهکی و دارای زهکشی خوب را ترجیح می دهد.

آبیاری: آبیاری منظم فقط در مواقع خشکی طولانی مدت و فقط زمانی که خاک کاملا خشک شده باشد.

کوددهی: در فصل بهار، کود پیچیده ای مخصوص گیاهان گلدار، از جمله کود دانه ای آهسته رهش داده شود.

گیپسوفیلا با بذر و مانند نیلوفرهای کال نیز با تقسیم ریزوم ها تکثیر می شود. کاشت در ماه فوریه در بستر بذر یا در زمین باز در دوره بهار-پاییز انجام می شود.

ریزوم های ژیپسوفیلا باید به صورت عمودی در سوراخ هایی به عمق حدود 5 سانتی متر کاشته شوند. هنگام کاشت، 1-2 سانتی متر از ریزوم را از زمین خارج کنید و سپس آبیاری کنید.

ژیپسوفیلا از حمله شته های سیاه و پوسیدگی ریشه ناشی از رکود آب می ترسد. از ژیپسوفیلا برای ترکیب بسته های گل زیبا، در دسته گل عروس، روی میزهای مجالس عروسی و زینت بخشیدن به محراب کلیساها استفاده می شود.

گل ها و ساقه گیاه گیپسوفیلا سمی است و در صورت بلعیدن باعث تحریک شدید مجرای روده می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.