نوعی زعفران نگین صادراتی قائنات که در قطب جنوب کشت می شود

با وجود اینکه عملکرد یک دسی زعفران نگین صادراتی قائنات با توجه به شرایط رشد متفاوت است، اما کمتر از 0.5 کیلوگرم در روز به عنوان میانگین جهانی است. از 80 تا 120 هزار گل زعفران تقریباً 1 کیلوگرم کلاله خشک و طبق برخی منابع 170 تا 220 هزار گل به دست می آید.

این معادل تقریباً 100 کیلوگرم گل تازه است. یک کارگر در روز 2.5-3.5 کیلوگرم گل تازه جمع آوری می کند و یک کارگر می تواند 50-60 گرم کلاله را در ساعت جدا کند. همه اینها برای توضیح اینکه چرا زعفران گران ترین ادویه است کافی است.

سطح کاشت زعفران در جهان در مجموع بیش از 100 هزار هکتار نیست. تولید حدود 250-300 تن است. تولید در کشور ما در مجموع از 20-25 کیلوگرم تجاوز نمی کند. وزن زعفران در بازار بین المللی حدود 20 هزار دلار است.

در کشور ما این قیمت بسیار بالاست و حدود 30 هزار لیر است. به دلیل قیمت بالای آن، کشورهایی که زعفران تولید می کنند و محصول آن را صادر می کنند، ورودی ارزی قابل توجهی دارند.

زعفران

اما تولید این کارخانه که از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، متأسفانه در کشور ما تقریباً به حدی کاهش یافته است که وجود ندارد. زعفران عمدتاً در منطقه سافرانبولو و روستاهای کارابوک کشت می شود.

تقاضا برای زعفران در دنیا از نظر مناطق مصرف بسیار زیاد است. علاوه بر تقاضای زیاد در دنیا، ارزش اقتصادی بالای زعفران، کشاورزی زعفران را مهم می کند.

اما با همه تلاش‌ها، ترکیه به دلیل محدود بودن سطح زیر کشت زعفران، اهمیت خود را در تجارت جهانی زعفران از دست داده و از آنجایی که این محصول جوابگوی مصرف داخلی نیست، مجبور به واردات زعفران و پرداخت پول به خارج از کشور است. در خاک های لومی و رسی به خوبی رشد می کند.

زعفران در دامنه های جنوبی که در برابر باد محافظت می شود به خوبی رشد می کند. با توجه به اینکه هوای خنک در دوره رویشی بر رشد گیاه تأثیر منفی می‌گذارد، باید مراقب بود که مناطقی که زعفران در آن کشت می‌شود در باد بیوه و به روی بادهای حامل توده‌های هوای سرد بسته شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.